Masz mały miejski ogród? A może ogromne podwórko, taras na dachu lub chociaż balkon? Pragniesz przekształcić go w ekscytujące miejsce, gdzie będzie można zaprosić przyjaciół lub po prostu odpocząć po całym dniu?

Dlaczego tak wiele osób uważa, że ogród od początku do końca powinien być urządzony tylko i wyłącznie przez właściciela? Trudno uwierzyć, że istnieje wielu ogrodników, którzy przyklaskują opinii “nie zasługuje na dobry ogród ten, kto nie potrafi go zrobić własnoręcznie”. Jak dla Nas to kompletna bzdura. Czy jeśli uwielbiamy chińską kuchnię, a nie potrafimy jej przyrządzić to nie powinniśmy chodzić do restauracji? Ależ nie, mamy do tego pełne prawo, tak jak i skorzystania z usług architekta krajobrazu. Projektowanie ogrodów to nie lada wyzwanie, dlatego jeżeli nie masz czasu, siły lub chęci – napisz do nas.
Projektowanie ogrodów z architektem krajobrazu
Wykonanie projektu ogrodu – nie jest łatwym zadaniem. Musimy wziąć pod uwagę nieustanny wzrost roślin, ich zmienność w ciągu roku, ale też ich preferencje. Trzeba poznać wszystkie wymagania roślin i ich charakter pokroju, który tworzy bazę bądź – uzupełnienie kompozycji. Każdy z Nas może posadzić kilka drzew czy krzewów lecz nie zawsze, będzie to trafne. Zawsze warto zasięgnąć rady u architekta krajobrazu mając niewielką działkę czy też ogromny ogród.
Dobry plan zagospodarowania ogrodu musi być podporządkowany architekturze budynku. Współczesne, proste kompozycje nie będą współgrać ze stuletnim domkiem, choć i takie zestawienia widujemy. Przyjmujemy, że ogród przydomowy jest przedłużeniem przestrzeni mieszkania, dzięki temu zyskujemy dodatkowy, zewnętrzny pokój. Oprócz dopasowania kompozycji ogrodowej do stylu domu, warto też przeciągnąć styl wewnętrznego wystroju na taras. W Polsce wiele starszych budynków posiada wysoki parter, co utrudnia powiązanie wnętrz. Co zrobić w takim przypadku? Wystarczy odpowiedni dobór roślin, które przysłonią niechciane elementy, a wkradają się w budynek. Mowa tutaj o pnączach, które łagodzą surowość brył architektonicznych.
Projekt ogrodu przed domem
Na polskich działkach najczęściej domy mamy usytuowane mniej więcej w połowie, co stwarza Nam dwie odrębne przestrzenie ogrodu. Jest to część reprezentatywna od frontu oraz wypoczynkowa i gospodarcza z tyłu domu. Zadaniem ogrodu frontowego jest podkreślenie budynku, zaproszenie znajomych do środka, ale też często odgrodzenie się od zgiełku ulicy. W przedogródku nie powinno znajdować się zbyt wiele roślin, czasem wystarczy wyrazista dominanta by zachwycać przez cały rok. Część wypoczynkowa, odgrodzona od oczu przypadkowych osób służy tylko mieszkańcom. To głównie tam toczy się życie rodzinne, spotkania ze znajomymi czy leniwe popołudnie przy książce. To ta część ogrodu dostosowana do potrzeb rodziny tworzy nowe pomieszczenie domu.
Projektowanie ogrodu to nie tylko dobór roślin. Zawsze trzeba uwzględnić preferencje mieszkańców, w imię słów “klient Nasz Pan”. Tworząc nową kompozycję profesjonalny architekt krajobrazu nie może kierować się swoimi upodobaniami. Nawet jeśli pewne rzeczy Nam się nie podobają tworzymy ogród Twoich marzeń, bo w końcu to TY będziesz korzystać z tej przestrzeni.