Żywopłot liściasty
Żywopłot liściasty to estetyczne i ekologiczne rozwiązanie do każdego ogrodu. Pasuje wszędzie, niezależnie od tego czy jest to mała czy ogromna przestrzeń, położona w mieście czy na wsi. Taką zieloną izolację można stworzyć nadając jej charakter nowoczesny, klasycznie ją przycinając lub po prostu pozostawiając rośliny samym sobie.
Z pewnością zapytasz, jakie rośliny wybrać na żywopłot liściasty?
Podpowiadamy co warto posadzić! Coraz większą popularnością cieszą się gatunki drzew i krzewów liściastych, które świetnie sprawdzają się w tej roli, a numerem jeden wśród nich jest grab pospolity. Można go stosować zarówno w miejscach słonecznych jak i zacienionych. Warto dodać, że to jeden z gatunków, który świetnie radzi sobie z brakiem bezpośredniego światła. Dobrze znosi cięcie, więc będzie pasował do ogrodów w stylu nowoczesnym o geometrycznych kształtach. Jego atutem jest to, że część liści pozostaje na pędach nawet zimą!
Gatunki na zywopłot liściasty
Podpowiadamy co warto posadzić! Coraz większą popularnością cieszą się gatunki drzew i krzewów liściastych, które świetnie sprawdzają się w tej roli, a numerem jeden wśród nich jest grab pospolity. Można go stosować zarówno w miejscach słonecznych jak i zacienionych. Warto dodać, że to jeden z gatunków, który świetnie radzi sobie z brakiem bezpośredniego światła. Dobrze znosi cięcie, więc będzie pasował do ogrodów w stylu nowoczesnym o geometrycznych kształtach. Jego atutem jest to, że część liści pozostaje na pędach nawet zimą!
Buk pospolity to także bardzo dobry wybór na wąski żywopłot. Prawidłowo formowany żywopłot z buka osiąga 2-4 m wysokości i 30-40 cm szerokości. Nie jest wybredny co do nasłonecznienia, jednak wymaga żyznej, wapiennej gleby, umiarkowanie wilgotnej. Wybierajmy sadzonki o dobrze rozbudowanym systemie korzeniowym o wysokości min 60 cm. Rozstawa sadzenia 20-25 cm w jednym rzędzie.
Podobnie stosować można ambrowiec balsamiczny – uwielbiają pełne słońce. Dość duże liście w stosunkowo krótkim czasie stworzą upragniony żywopłot, który można przycinać lub prowadzić w formie całkowicie naturalnej. Ich wyjątkowym walorem jest jesienne przebarwienie, które sprawia, że już pod koniec września ogród zmienia się nie do poznania.
Żywopłot z Ligustra
Czy wiesz, że jedna z popularniejszych roślin na żywopłoty liściaste wraca do łask? Mowa tutaj o ligustrze jajolistnym, który na żywopłoty nadaje się, jak żadna inna roślina. Cechuje go szybki przyrost roczny (aż 15 cm!), prawie czarne owoce, chętnie zjadane zimą przez ptaki i bardzo niski koszt sadzonek. Jest całkowicie odporny na mrozy, a przy tym można go sadzić w pełnym słońcu. Dodatkowo jest gatunkiem półzimozielonym co oznacza, iż zachowuje liście do ok. – 15 stopni Celsjusza.
Popularniejszym od Ligustru jajolistnego jest Ligustr pospolity, wyróżnia się niskimi wymaganiami.. Odmiana 'Atrovirens’ tworzy wysokie i zwarte żywopłoty. Natomiast 'Lodense’ tworzy niższe żywopłoty do 1-1,5 m wysokości, jest to również dobra odmiana do tworzenia niskich obwódek czyli bordiur. Ligustr należy sadzić w tzw. piątkę, zachowując odstęp między roślinami ok. 20 cm.
Żywopłot z Tawuły
Wiesz, że podobnie jest z tawułami? Znajdziemy ich naprawdę wiele na rynku ogrodniczym – od niewielkich rozmiarów odmian, po bardzo wysokie. Tawuła van Houtte’a dorasta do 2 m wysokości. Żywopłot z Tawuły jest gęsty i rozłożysty. Białe drobne kwiaty (V-VI) zebrane są w niewielkie wielokwiatowe baldachogrona. Lepiej rośnie na glebach żyźniejszych. Atrakcyjnie prezenttuje się także Tawuła szara ‘Grefshaim’ osiaganjaca do 2 m wysokości i szerokości. Pędy ma wiotkie, szeroko rozłożone, nieco „rozwichrzone”. Przed rozwojem liści okrywają je szczelnie niewielkie kwiatostany złożone z drobnych białych kwiatów.
Żywopłot z Berberysa
Zależy Ci na tym, aby to właśnie kolor grał główną rolę w Twoim ogrodzie? Bez wątpienia powinieneś wybrać Berberysy. Pędy pokryte są cierniami, które stanowią dodatkową ochronę przy granicy z działką. Berberys na żywopłot posiada Różnorodność koloru ulistnienia sprawia, że możemy dobrać gatunek idealnie dopasowany do naszego wnętrza ogrodowego. Piękne czerwone owoce, stanowią dodatkową ozdobę jesienią a także i zimą. Na formowanych żywopłotach z Brberysu owoce będą występować znacznie rzadziej. w maju i na początku czerwca, zakwitają. Mają żółte, pachnące kwiaty. Berberysy mają niskie wymagania uprawowe. Mogą rosnąć nawet na słabych i piaszczystych glebach. Jedynym wymaganiem to duża ilość słońca. Jednym z najlepszych gatunków na żywopłot liściasty z berberysu jest berberys Thunberga oraz berberys ottawski. Gatunki te dorastają max. do 1,5 m wysokości (odmiana ‘Superba’ dorasta do 2 m wysokości). Natomiast berberys pospolity jest idealny na wysokie żywopłoty, powyżej 2,5 m.
Gdy mowa o żywopłotach z roślin liściastych, często pojawia się wątpliwość czy to dobry pomysł, skoro liście jesienią opadają. Pozwól, że przekonamy Cię co do słuszności tego wyboru!
Żywopłot z Głogownika
Jeśli zależy Ci na tym, aby żywopłot spełniał swoją funkcję również zimą, wybierz rośliny, które nie zrzucają liści. I wcale nie muszą to być żywotniki, świerki czy cisy. Dość ciekawą propozycją jest na przykład głogownik w odmianie 'Red Robin’, który jest zimozielony, tworzy piękną, zwartą strukturę, a dodatkowo młode pędy i liście są czerwone!
Warto przyjrzeć się bliżej również laurowiśni
Żywopłot z Laurowiśni
Warto przyjrzeć się bliżej również laurowiśni wschodniej 'Genolia’ (z pewnością ją znasz) o błyszczących, wąskolancetowatych liściach. Gatunek ten, można z powodzeniem sadzić w miejscach półcienistych lub cienistych, na przepuszczalnym podłożu. Docelowo laurowiśnia pozwoli Ci uzyskać około 2-3 metrowy żywopłot, zachwycający o każdej porze roku oraz stworzyć tło rabaty dla innych roślin cieniolubnych.
Żywopłot z Ostrokrzewu
Nie sposób nie wspomnieć o ostrokrzewie, którego żeńskie odmiany zachwycą ciemnozielonymi liśćmi i czerwonymi owocami już pod koniec lata. Na wyższy żywopłot zastosuj odmianę żeńską ‘Blue Maid’ oraz męską ‘Blue Prince’. Ich ostro zakończone liście stworzą świetną barierę przeciw zwierzętom oraz stanowić będą naprawdę elegancki żywopłot w ogrodzie. Tutaj dowolność, jeśli chodzi o miejsce sadzenia – nie straszne im słońce czy cień.
Dość nietypową, choć już nie zimozieloną opcją na żywopłot jest hortensja pnąca. Warto sadzić ją, aby uzyskać żywopłot przy ścianach budynku lub przy wysokich trejażach. Warunki dla niej idealne to półcieniste stanowisko oraz wilgotna gleba. W szybkim tempie stworzy żywopłot, a od maja do lipca zachwyca kwiatami. Brzmi świetnie prawda? Jednak o pnączach na żywopłot więcej w innym artykule.
Przekonaliśmy Cię do stworzenia żywopłotu z roślin liściastych? Jak widzisz, opcji jest naprawdę wiele i każdy znajdzie coś dla siebie.