LineArt Ogrody 🍀 Projektowanie ogrodów 🍀 Architekt krajobrazu | Bydgoszcz

Projekt ogrodu w Warszawie Architekt Bydgoszcz

Nawierzchnia w ogrodzie

Projektując ogród staniemy przed wyzwaniem doboru materiałów do jego wykonania. Zawsze kierujmy się zasadą mniej znaczy lepiej. Materiały użyte w projekcie ogrodu muszą współgrać z architekturą domu oraz istniejącą zabudową. Lepiej nie wykorzystywać zbyt wielu, ponieważ może to wprowadzić chaos, który negatywnie wpłynie na relaks w ogrodzie. Jaka nawierzchnia w ogrodzie będzie najlepsza?

nawierzchnia w ogrodzie betonowe płyty projekt ogrodu
Betonowe płyty zatopione w trawniku

Funkcje nawierzchni w ogrodzie

Wykonując projekt ogrodu jednym z jego najważniejszych elementów jest wykonanie funkcjonalnych ciągów komunikacyjnych. Nawierzchnia w ogrodzie pozwala nam na przemieszczenie się, dotarcie do domu oraz najważniejszych punktów widokowych. Projekt ogrodu ma na celu funkcjonalny podział przestrzeni oraz ochronę trawnika w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenie. Dlatego też nawierzchnie w ogrodzie łączą; ulicę z domem, garaż z ulicą, taras z wejściem do domu oraz wiele innych. Ścieżki ogrodowe pełnią niezwykle ważną funkcję. Mimo iż projektujemy nawierzchnie ze względów praktycznych – to nie oznacza, iż nie może stać się – piękną ozdobą naszych wnętrz ogrodowych.

Z czego ścieżki w ogrodzie?

Najpopularniejszymi materiałami do budowy nawierzchni ogrodowych są; cegła, beton, żwir, drewno oraz prefabrykaty. Wyjątkowym pomysłem na wyznaczenie ciągów komunikacyjnych okazuje się wykorzystanie roślin okrywowych odpornych na deptanie. Decyzja o finalnym materiale nawierzchni jest uzależniona od jej funkcji, preferowanego stylu ogrodu oraz domu. Projekt ogrodu będzie przewidywał inną nawierzchnię w przypadku miejsca parkingowego, ścieżek w ogrodowych czy też placu zabaw.

Betonowe ścieżki ogrodowe

Najtrwalszym materiałem do budowy nawierzchni jest bruk, który dzieli się na kostki granitowe i betonowe. Trwałość to jego niejedyna zaleta. Projekt ogrodu wykorzystujący bruk jest łatwy do utrzymania czystości oraz odśnieżania. Wystarczy zmieść i zmyć – aby utrzymać czystość. Jednak wykorzystanie bruku to nie tylko zalety. Do jego wad zaliczamy konieczną konserwacje, jeżeli ją zaniedbamy mech zacznie porastać nawierzchnię i wyglądać nieestetycznie.

Jeżeli Twój projekt ogrodu przewiduje miejsce parkingowe – zastanów się nad wykorzystaniem betonowych kratek ażurowych. Wyróżniają się trwałością oraz możliwością retencji wody. Dzięki nim zwiększamy powierzchnie czynną i zapobiegamy zastoiskom wody. Wolne przestrzenie możemy obsiać trawą – dzięki czemu połączymy praktyczny i estetyczny aspekt. Ażurowe kratki betonowe nie sprawdzą się jednak, jako chodnik. Dodatkowo ich odśnieżanie może przysporzyć nam trudności.

Kolejną propozycją wykorzystania betonu w projekcie ogrodu jest osadzenie regularnych płyt betonowych w trawniku lub tłuczniu. Aby przełamać ich surowy design wykorzystaj roślinność. Na stanowisku słonecznym świetnie sprawdzą się takie gatunki jak; goździk skalny (Dianthus), macierzanka (Thymus), floks szydlasty (Phlox subulata), zawciąg nadmorski (Armeria maritima). Stanowisko półcieniste to świetnie sprzyja rozwojowi; aceny (Acaena), fiołkowi labradorskiemu (Viola labradorica). Na stanowisku cienistym wykorzystaj; karmnik ościsty (Sagina subulata) oraz różne gatunki mchów.

nawierzchnia w ogrodzie wizualizacja projektu ogrodu
Nowoczesne płyty betonowe w egzotycznym otoczeniu

Kamienne ścieżki w projekcie ogrodu

Kamienna nawierzchnia w ogrodzie dodaje elegancji i naturalistycznego szyku. Projekt ogrodu wykorzystujący płyty kamienne wyróżnia się oryginalnością. Może to być piaskowiec, granit bądź różne rodzaje łupków. Układając nawierzchnię wybierz płyty stosunkowo płaskie o nieregularnych brzegach. Najlepiej prezentują się na tle trawnika lub rabat – tworząc dodatkowe przejście.

Żwirowe ścieżki ogrodowe wykonuje się zwykle w ogrodach suchych. Całe rabaty wysypane żwirem wprowadzają wrażenie czystości całego założenia. Dodatkowo pozwalamy dzięki temu roślinom na swobodny wzrost. Jeżeli projekt ogrodu zakłada wykorzystanie nawierzchni żwirowej zastanów się nad kompozycją roślinną. Niestety nagrzany kamień może poparzyć rośliny – jednak nic straconego, lawenda (Lavandula) czy też macierzanka (Thymus) świetnie czują się w otoczeniu żwiru.

Wykonując duże powierzchnie zastanów się nad wykorzystaniem tłucznia w projekcie ogrodu. Wykonane z grubszych lub drobnych kamieni idealnie się klinują miedzy sobą, co znacznie ułatwia przemieszczanie się po nich.

Nawierzchnie z odzysku

Wykonując projekt ogrodu gospodarujesz ograniczonym budżetem? – zastanów się nad wykorzystaniem nawierzchni z odzysku. Na pozór niepotrzebne i szpetne pozostałości budowlane mogą stać się inspirującym dziełem sztuki. Wykonując nawierzchnie z odzysku zwróć szczególną uwagę na; stare dachówki, rury kominowe, niepotrzebne cegły czy też kamienie. Jeżeli poświęcisz trochę czasu na jej ułożenie możesz być pewny, iż nikt inny nie będzie miał takiej samej nawierzchni w swoim ogrodzie.

Napisz do nas