Rozpoczynając przygodę z ogrodem, zwykle kierujemy pierwsze kroki do szkółki ogrodniczej. Kupujemy rośliny pochopnie idąc za głosem serca, spontanicznie i bez konkretnego planu nasadzeń. Niestety zwykle takie zakupy przynoszą więcej szkody – niż pożytku. Z całego serca, jako architekt krajobrazu radzę Ci – ostudź emocje zakupowe. Brak planu nasadzeń i koncepcyjnego projektu ogrodu może sprawić, iż Twój ogród stanie się zbiorowiskiem przypadkowych nasadzeń, które nie będą ze sobą współgrać. Dodatkowo w dłuższej perspektywie może się okazać, iż większość roślin nie przetrwa i narazimy się na niepotrzebne koszty. Zaplanuj każdy krok i stwórz swój ogrodowy, bajkowy świat. Opowiem Wam – jak prawidłowo dobrać gatunki do ogrodu.
Kolorystyka ogrodu
Wybierając kolorystykę ogrodu, sugeruj się swoimi preferencjami oraz planowanym stylem. Często to właśnie on narzuca nam dobór roślinności. Styl nowoczesny i minimalistyczny jest oszczędny w środkach i stawia na stonowane barwy. Kontrastowy styl rustykalny – prosi o bogactwo kolorystyczne. Jeżeli nie masz doświadczenia w zestawianiu kolorów – skorzystaj z koła barw. Ogród możesz oprzeć o kolory dopełniające tj. biały, różowy, niebieski i fioletowy. Pomocne okaże się również stopniowanie kolorów np. czerwony, pomarańczowy i żółty. Ostatnią możliwością jest dobór kolorystyczny w naszym ogrodzie na zasadzie kontrastów np. niebieski-żółty, czerwony-niebieski, żółty-czerwony.
Zacienione obszary w ogrodzie powinniśmy rozjaśnić. W tym celu wykorzystaj gatunki o białych kwiatach np. Hortensji (Hydrangea). Idealnym dopełnieniem kompozycji będą rośliny o ozdobnych liściach np. Dereń biały (Cornus alba ‘Elegantissima’), Funkie (Hosta), Turzyce (np. Carex oshimensis ‘Evergold’). Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie w zacienionych miejscach koloru żółtego – zwłaszcza limonki. Wprowadzi on do ogrodu orzeźwienie oraz energetyzujący i rozświetlający charakter, nawet bardziej niż – biel.
Stanowiska słoneczne w ogrodzie idealnie uzupełniają gatunki o wyrazistych barwach takie jak; Berberys (Berberis), Tawuła japońska (Spiraea japonica), Pęcherznica (Physocarpus). Byliny w ogrodzie tego typu powinny być pokryte atrakcyjnym kutnerem np. Lawenda (Lavandula) czy Czyściec (Stachys).
Ile czasu możesz przeznaczyć na pielęgnację ogrodu?
Wybierając gatunki do ogrodu zadaj sobie pytanie; „Ile czasu mogę poświęcić na pielęgnację ogrodu?”. To pytanie jest kluczowe w doborze nasadzeń. Jeżeli do dyspozycji masz tylko kilka godzin tygodniowo – wybieraj rośliny o niskiej podatności na choroby czy atak szkodników. Ogród wymaga pielęgnacji, lecz ilość fatygi musi być dostosowana do użytkowników. Dlatego jeżeli jesteś osobą zapracowaną i od ogrodu oczekujesz odpoczynku i relaksu wybierz odporne krzewy, które będą wymagać od Ciebie ingerencji raz w roku lub wcale. Dodatkowo minimalizuj ilość gatunków w ogrodzie. Pozwoli Ci to na oszczędność czasu podczas np. nawożenia czy też prewencyjnych oprysków.
Ogród to Twoja pasja i odpoczywasz podczas jego pielęgnacji – zadbaj o rośliny jednoroczne, cebulowe, warzywa, iglaki, trawy. Nic Cię w takiej sytuacji nie ogranicza prócz – harmonijności kompozycji.
Ogród ozdobny czy użytkowy?
Wszystko zależy od Ciebie. Ogród ozdobny w głównej mierze stawia na kwiaty, ozdobność blaszek liści oraz ich faktury. Jednak ekotrend spowodował, iż każdy z nas chce żyć zdrowiej. W konsekwencji zakładamy ogrody warzywne – aby móc jeść zdrowe owoce i warzywa, które nie są wypełnione chemią i stymulatorami wzrostu. Współczesne ogrody warzywne nie przypominają już tych, które pamiętamy z ogrodów rustykalnych. Możemy wykorzystać ozdobne donice i skrzynie, które obsadzimy roślinami, zwabiającymi naturalnych obrońców. Należą do nich m.in. Aksamitki, Lawenda oraz Nagietki.
Strefa klimatyczna kraju
Lokalizacja naszego ogrodu na mapie Polski, ma bezpośredni wpływ na prawidłowy dobór gatunków oraz przyszłe decyzje zakupowe. Przed doborem gatunków do ogrodu sprawdź, w jakiej strefie klimatycznej zlokalizowany jest Twój ogród. Niestety istnieją rośliny, które w zachodniej części kraju będą sobie świetnie radzić, zaś na wschodzie nie przetrwają zimy. To sprawi, iż będziesz musiał liczyć się z dodatkową pielęgnacją związaną z okrywaniem, kopczykowaniem oraz uzupełnianiem nasadzeń.
Nasłonecznienie w ogrodzie
Ilość światła docierająca do ogrodu to jeden z podstawowych czynników warunkujących dobór roślin. Wykonując projekt ogrodu osobiście – warto wyposażyć się w katalog roślin wydawany przez Związek Szkółkarzy. Znajdziesz tam wiele cennych informacji od preferencji stanowiska, po informacje o odporności na mróz oraz choroby i szkodniki. Planując nasadzenia rozrysuj poglądowo układ projektowanych rabat oraz rzucany cień – biorąc oczywiście pod uwagę nie tylko strony świata, ale także cień rzucany przez żywopłot, oraz rośliny sąsiadujące.
Rodzaj gleby w ogrodzie
Typ i rodzaj gleby to kolejna determinanta zakupów roślin ozdobnych. Jeżeli w swoim ogrodzie obserwujesz glebę podmokłą lub wyraźnie piaszczystą – dostosuj do niej gatunki. Rośliny w naszym ogrodzie będą pięknie i okazale rosnąć tylko w sytuacji pełnego dopasowania ich preferencji do stanowiska w ogrodzie. Tylko niektóre rośliny będą rosły na ciężkiej glinie lub pylistym piasku. Jeżeli z jakiś względów koniecznie chcemy posadzić wybrany gatunek, który nie jest dostosowany do warunków panujących w ogrodzie rozważ zabiegi, które poprawią stanowisko. Zaliczamy do nich, przekopanie, użyźnienie gleby, nawiezienie warstwy nowej gleby lub wykonanie drenażu. W przypadku gleb ubogich w składniki pokarmowe wprowadź do gruntu materię organiczną.
Odczyn pH gleby w ogrodzie
Badanie odczynu gleby również ukierunkuje dobór roślin w ogrodzie. Badanie to jest bardzo proste i wykonamy je za pomocą kwasomierza glebowego, którego koszt to ok. 30 zł. Zasadowe gleby preferują; Cisy (Taxus), Lilaki (Syringa), Lawenda (Lavandula), Jaśminowce (Philadelphus), Trawy i Trzmieliny (Eyonymus). Na glebach kwaśnych pięknie rosnąć będą rośliny kwasolubne, do których zaliczamy; Wrzosy (Calluna), Pierisy (Pieris), Różaneczniki (Rhododendron), Wrzośce (Erica). Aby utrzymać prawidłowy dla naszego ogrodu odczyn pH, możemy zastosować środki chemiczne lub organiczne np. siarka pylista lub siarczan amonowy.