LineArt Ogrody 🍀 Projektowanie ogrodów 🍀 Architekt krajobrazu | Bydgoszcz

Projekt ogrodu w Łochowie

Ogród w Twoim stylu

Styl ogrodu jest odzwierciedleniem gustu jego użytkowników. Podkreśla ich osobowość, oczekiwania, preferencje i styl życia. Ogród to TY. Jeżeli prawidłowo wybierzesz i wykonasz styl ogrodu z pewnością będziesz się nim zachwycać każdego dnia, zaś odpoczynek w nim będzie dla Ciebie najlepszym na świecie.

Styl ogrodu i jego pielęgnacja

Należy pamiętać, że styl ogrodu to także ilość pracy, jaką będzie trzeba włożyć w jego pielęgnację. Dlatego też, jeżeli masz mało czasu lub zwyczajnie nie lubisz prac ogrodowych – nie wybieraj form strzyżonych. Wiele osób uważa, iż styl nowoczesny, a nawet minimalistyczny nie wymagają pracy. To duży błąd, ponieważ mimo niewielkiej ilości nasadzeń, głównie bazują one na strzyżonych soliterach, które będą wymagać pielęgnacji lub zatrudnienia okresowo ogrodnika. Dlatego też moja rada – DECYDUJĄC SIĘ NA STYL OGRODU – KIERUJ SIĘ ILOŚCIĄ PRACY I CHĘCIAMI.

Paradoksalnie styl ogrodu nie jest najważniejszą kwestią, ponieważ wraz z biegiem lat nasze upodobania się zmieniają. Projektując ogród marzeń kieruj się tym, co Ciebie urzeka – nie zwracając uwagi na to, co jest modne. Moda ogrodowa jest równie zmienna jak odzieżowa czy budowlana. Przed wykonaniem projektu ogrodu, postaraj się zrobić wycieczki po okolicznych ogrodach oraz ogrodach pokazowych w Polsce i zagranicą. Spojrzenie na rzeczywiste nasadzenia oraz kompozycje, sprawi, iż utworzysz własny styl ogrodu. Przybliżę Ci style ogrodowe, ponieważ stanowią one bazę wyjścia do wykonania Twojego ogrodu marzeń.

Ogród w stylu formalnym

Ogród formalny wyróżnia się na pozór prostymi i geometrycznymi kształtami, które często są odzwierciedleniem architektury domu. Styl ten kierowany jest do użytkowników ceniących sobie symetrię i ład w ogrodzie. Jest to jedna z najstarszych form ogrodowych, ponieważ często możemy go obserwować wokół dworków i pałacy. Niegdyś ogród w głównej mierze podziwiano z balkonów i rozległych tarasów. Dlatego też styl formalny z bogatymi oraz pomysłowymi parterami ogrodowymi -okalanymi strzyżonymi obwódkami z bukszpanów lub cisów – wypełnionymi kwiatami zachwycał elegancją i tworzył misterne dywany. Ogród formalny występuje również w niesymetrycznej wersji. Linie w ogrodzie są bardziej nowoczesne i powstają na działkach o nieregularnym kształcie – gdzie zachowanie symetrii w całości ogrodu jest niemożliwe.

Projekt ogrodu w stylu formalnym
Projekt ogrodu w stylu formalnym

Ogród swobodny

Ogród w stylu swobodnym jest jednym z najpopularniejszych. Jego zadaniem jest maksymalne zbliżenie się do natury, w której rośliny rosną i rozrastają się bez linii prostej. Projekt ogrodu swobodnego będzie składał się z miękkich linii rabat, zaś trawnik stanowić będzie płynne przejście i uzupełnienie. Kompozycje roślinne wyznaczane są nie przez symetrię a równowagę natury i człowieka. Dlatego też projekt ogrodu skupia się na połączeniu kolorów, tekstur liści oraz wielkości roślin. Cennymi roślinami w projekcie ogrodu swobodnego są m.in.: Przegorzan (Echinopis), Rodgersja (Rodgersia), Nachyłek (Coreopsis). Staranne i przemyślane ich rozmieszczenie sprawia, iż ogród oddaje wrażenie matki natury.

ogród swobodny
Ogród w stylu swobodnym

Ogród mieszany

Styl mieszany jest środkiem pomiędzy ogrodem formalnym, a swobodnym. Zwykle przedogród utrzymany jest w eleganckiej i symetrycznej formie, zaś ogród właściwy przeznaczony do odpoczynku skupia się na zbliżeniu do natury.

Ogród w stylu nowoczesnym/ modernistycznym

Ogród nowoczesny cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Projekt ogrodu nowoczesnego będzie wyróżniał się czystymi, prostymi liniami, niewielkim udziałem kolorystycznym i różnorodnością gatunków, zwartymi i strzyżonymi żywopłotami oraz zadbanym trawnikiem. Użytkownicy bardzo często wybierają projekt ogrodu nowoczesnego, ponieważ w dużej mierze nawiązuje on nie tylko do kubatury budynku, ale także nawierzchni. Jego minimalistyczny wygląd jest uzupełniony przez kontrastowe rośliny. Meble ogrodowe utrzymane są w eleganckim i wyrafinowanym stylu. Projekt ogrodu nowoczesnego powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ wszystkie jego elementy musza ze sobą współgrać. Nie ma tu miejsca na przypadek.

Ogród nowoczesny wykorzystuje surowy kamień, beton, polerowaną stal, gabiony oraz drewno. Znajdziemy w nim również nowoczesne i wyróżniające się geometryzacją zbiorniki lub ściany wodne. Świetnym uzupełnieniem są modernistyczne stalowe rzeźby ogrodowe.

Projekt ogrodu nowoczesnego Warszawa
Projekt ogrodu nowoczesnego

Ogród w stylu rustykalnym

Projekt ogrodu rustykalnego przypomina nam sielskie chwile spędzone na polskiej wsi. Jednak z powodzeniem możemy go założyć również w mieście – ważne, aby architektonicznie był spójny z bryłą domu. Ogród rustykalny idealnie współgra z domami z bali, dachami krytymi strzechą czy tradycyjnym stylem budownictwa. Przytulny dom ozdobiony wielobarwnymi kwiatami urzeka rodzinnym charakterem i ciepłem. W projekcie ogrodu znajdziemy takie gatunki jak; Forsycja (Forsythia), Jaśminowiec (Philadelphus), Hortensje (Hydrangea), Powojniki (Clematis), Czosnek (Allium), Lilie (Lilium), Aksamitki (Tagetes) oraz wiele innych. W tym ogrodzie jak w żadnym innym – ogród warzywny stanie się ozdobą.

ogród rustykalny Bydoszcz
Ogród rustykalny

Ogród w stylu naturalistycznym

Projekt ogrodu w stylu naturalistycznym nawiązuje do otaczającego krajobrazu. O każdej porze roku jest intrygujący i pełen koloru. Styl ten polecany jest do ogrodów na obrzeżach miasta czy też na wsi, gdzie poza granicami działki znajdują się pola, lasy i łąki. To właśnie one podyktują różnorodność gatunkową i kształty rabat. Projekt ogrodu naturalistycznego bazuje na przyrodzie, która tworzy niepowtarzalne i fascynujące kompozycje. Bujna forma nasadzeń jednocześnie staje się schronieniem i domem dla jeża, jaszczurki, wiewiórki czy żaby. Jest to styl przeznaczony dla miłośników przyrody. Z pewnością nie będą się tu dobrze czuć osoby preferujące dopracowane szczegóły i idealny trawnik. Jest to jeden z ogrodów, który w późniejszych latach wymaga najmniej pracy. Jego pielęgnacja ogranicza się do dyskretnego korygowania kompozycji. Wybierając gatunki rozejrzyj się po okolicy i wybierz je do ogrodu.

Projekt ogrodu w mieście

Cechą charakterystyczną ogrodów miejskich jest ich niewielka powierzchnia. Nic w tym dziwnego ceny za mkw. są bardzo wysokie i nadal rosną. Z reguły dom zajmuje większą część działki, więc projekt ogrodu obejmuje niewielką część. Tutaj szczególnie ważne jest profesjonalne i racjonalne podejście do projektu ogrodu, ponieważ na uwadze należy mieć, estetykę, funkcjonalność i komunikację. Aby optycznie powiększyć ogród stosuje się wiele trików takich jak; lustra poprzeczne roślinne ekrany czy zróżnicowane nawierzchnie.

projekt ogrodu Bydgoszcz
Projekt ogrodu miejskiego

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do nas