Jak stworzyć ogród marzeń? – To pytanie zadają sobie inwestorzy, zaraz po skończeniu budowy domu, a czasem nawet w trakcie jego realizacji. Ogród stanowi nieodłączną oazę spokoju i wytchnienia. Jednak ilu jest ludzi – tyle pomysłów na ogród marzeń. Każdy z nas odpoczywa w innych warunkach i innym otoczeniu. Jedni preferują swobodne nasadzenia i szumiący dźwięk traw i wody, inni zaś do pełni odpoczynku potrzebują geometryzacji i powtarzalności.
Dlaczego warto skorzystać z usług architekta krajobrazu?
Na samym początku naszej przygody, pomyślałam o tym, ile możemy stracić przez niewiedzę i wynikające z tego nieudane próby wykonania ogrodu marzeń. Pozornie wydaje się, iż stworzenie ogrodu nie jest skomplikowane i każdy z nas może sobie z tym poradzić. Nie twierdzę, że nie, jednak do prawidłowego wykonania projektu ogrodu, będziesz musiał poświęcić sporo czasu, energii i uwagi. Każdy element ogrodu musi być przemyślany, funkcjonalny i estetyczny. Dodatkowo wybór gatunków może przysporzyć Ci wielu trudności. Każda roślina posiada inne preferencje siedliskowe, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, aby prawidłowo się rozwijała. Niestety zwykle kupujemy rośliny w szkółkach, ponieważ „są ładne” – a w konsekwencji stanowią nieudane próby, konieczne poprawki lub powtarzanie nasadzeń. Tego typu straty zwykle są znacznie wyższe niż oszczędności, które możemy uzyskać w wyniku profesjonalnego projektu ogrodu.
Ogród marzeń – dla każdego jest inny
Jak już wcześniej wspomnieliśmy ilu użytkowników tyle pomysłów na ogród marzeń. Dlatego też nie da się zdefiniować go jednoznacznie. Dla każdego coś innego będzie najładniejsze, najlepsze, najbardziej funkcjonalne a przede wszystkim wymarzone. Paradoksalnie nawet architekt krajobrazu wykonując swój prywatny projekt ogrodu marzeń, może mieć problemy z jego aranżacją. Zarówno zbyt mała jak i zbyt duża wiedza może okazać się przeszkodą. Oczywiście są sytuacje, kiedy mamy sprecyzowane oczekiwania i w tej sytuacji jest nam znacznie łatwiej. Jednak świat jest pełen pokus i zdarza się, że zobaczyliśmy coś, co jeszcze bardziej nam się spodobało. Jednak na coś trzeba się zdecydować. Kiedy wybierzesz jedną myśl architektoniczną, nie wprowadzaj do niej zmian chaotycznie, ponieważ może się okazać, iż cały projekt ogrodu stanie się niespójny. Dodatkowo dla roślin ciągłe zmiany, przesadzanie i wykopywanie nie są dobre. Znajdziemy gatunki mniej i bardziej odporne na zmiany stanowiska – jednak dla każdej z nich będzie to negatywne doświadczenie.