LineArt Ogrody 🍀 Projektowanie ogrodów 🍀 Architekt krajobrazu | Bydgoszcz

Projekty ogrodów Warszawa Białołęka

Znaczenie wody w ogrodzie

“Nie istnieje na Ziemi substancja, minerał, skała, żywy organizm, który by nie zawierał wody” (Tales z Miletu). Te słowa powinny być wpajane na lekcjach przyrody Naszych dzieci i każdego pokolenia, byśmy w końcu zrozumieli znaczenie wody. Woda jest niezbędnym składnikiem wszelkich płynów ustrojowych żywych organizmów. To dzięki niej zachodzą procesy biologiczne, chemiczne oraz większość reakcji przemiany materii. Znaczenie jej w przyrodzie zatem jest ogromne, bez niej nie istniałoby życie na Ziemi. Nowoczesne rozwiązania w architekturze krajobrazu sprawiają iż możemy zapewnić optymalną ilość wody naszym roślinom – wykorzystując automatyczny system nawadniania w naszych ogrodach.

Wymagania wodne roślin

Rośliny są to organizmy żywe. Jak wiadomo każdy organizm do prawidłowego rozwoju potrzebuje wody, która występuje w naturze. Zarówno tysiącletnie drzewo jak i niepozorna bylina czy roślina jednoroczna bez wody nie przetrwa! Każdy żywy element natury ma inne zapotrzebowanie na wodę. Prowadzone wieloletnie obserwacje i badania dostarczają wiedzy na temat budowy roślin i ich wymagań. Roślinność strefy suchej wykształciła w sobie możliwość magazynowania wody oraz składników odżywczych. Należą do nich kserofity, które poprzez ograniczenie transpiracji dziennej oraz grubą warstwę kutykuli nie tracą cennej wody.

woda projekt ogrodu Warszawa Białołęka
Ogród bez wody nie istnieje. Systemy nawadniania, baseny, kaskady i fontanny pozytywnie wpływają na mikroklimat ogordu


Wymagania wodne roślin określane są poprzez stosunek zużytej wody w okresie wegetacji do wydania plony przy optymalnym układzie czynników środowiskowych. Każda roślina ma inne wymagania. Zależne są one od fazy rozwojowej, genetyki oraz długości wegetacji. Na potrzeby roślin wpływ mają również temperatura powietrza i gleby. Dodatkowo intensywność nawożenia, rodzaj gleby oraz możliwość magazynowania wody w organach do tego przystosowanych. Uśredniony opad 360mm w okresie wegetacyjnym nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb produkcji roślin. Dlatego tak ważne jest roztropne korzystanie z jej zasobów.

Systemy nawadniania w ogrodzie

Podstawowym kryterium wyboru systemu nawadniania jest rodzaj gleby, sposób użytkowania terenu oraz jego ukształtowanie. Na obszarach gdzie spadki terenu są znaczne wzrastają koszty założenia systemu nawadniania. Gleby ciężkie takie jak gliniaste bądź ilaste ograniczają możliwość zastosowania niektórych systemów. Wybór techniki nawadniania uwarunkowany jest również przez potrzeby wodne roślin. Inny system zakładamy na użytkach rolnych a inny na terenach rekreacyjnych

W ogrodach przydomowych najczęściej stosowanymi systemami nawadniania roślin są deszczownie, nawadnianie kroplowe oraz mikrozraszacze. Stosując system deszczowniany najczęściej korzysta się z metody ze zraszaczami stałymi choć obserwując tendencję na przestrzeni ostatnich 10 lat można skłonić się do stwierdzenia, że zaczynają dominować zraszacze ruchome, w szczególności wynurzalne.

Rodzaje i dobór odpowiedniego systemu nawadniania do różnych ogrodów opiszemy w kolejnym artykule.

Napisz do nas