Projektowanie ogrodów to nie lada wyzwanie. Prawidłowo zaprojektowany ogród wymaga od jego właścicieli wcielenia się w inżyniera, artystę i psychologa. Ogród powinien być miejscem, które pozwala nam na odpoczynek po ciężkim dniu. Dodatkowo musi być dostosowany do naszego stylu życia i preferencji. Idealny projekt ogrodu to taki, który jest skrojony na miarę. Dlatego też inne wymagania będą przed nim stawiane, kiedy projekt ogrodu dotyczy osób zapracowanych, a zupełnie inny; dla miłośników ogrodnictwa czy też rodziny z dziećmi. Jako architekci krajobrazu wiemy, że każdy może sobie pozwolić na profesjonalną pomoc w zakładaniu ogrodu, jednak postaramy się podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, aby wykonać samodzielnie ogród marzeń.
Samodzielne projektowanie ogrodu
Piękny i przemyślany ogród jest równie ważny jak wnętrze domu. Dodatkowo może podnieść wartość nieruchomości nawet o 30%. Zakładanie ogrodu to także koszty, z którymi musimy się zmierzyć. Średnio wykonanie projektu ogrodu samodzielnie wynosi od 140-200 zł na m2. Mimo iż jest to 10- krotnie niższy koszt niż w przypadku domu, to jednak finalnie może się okazać pokaźną kwotą. W tej cenie zawarte są roboty ziemne, instalacje elektryczne, automatyczne nawadnianie, nawierzchnie utwardzone oraz nasadzenia i założenie trawnika. Jeżeli nie dysponujesz taką kwotą, pamiętajmy, iż ogród zakładasz na wiele lat, więc warto prace wykonać etapami.
Nawadnianie w ogrodzie to podstawa, która znacznie ułatwi nam codzienną pielęgnację ogrodu. Powinna być wykonana jeszcze przed nasadzeniami, ponieważ późniejszy montaż może uszkodzić rośliny – nie wspominając o rozkopaniu trawnika. Nasza rada – jeżeli masz ograniczony budżet, a chcesz założyć automatyczne nawadnianie Twój projekt ogrodu nie powinien posiadać wielu fal i zakamarków w rabatach, ponieważ będzie to wymagać dołożenia dodatkowych zraszaczy, które znacząco mogą podnieść koszty.
Projekt ogrodu – od czego zacząć?
Projektowanie ogrodów rozpoczynamy od wykonania planu zagospodarowania. Na tym etapie zastanów się czy planujesz posiadać warzywnik, sad, altanę gospodarczą oraz wiele innych. Warto, aby wszystkie te elementy były zlokalizowane blisko wyjścia gospodarczego, którym zwykle jest kotłowania lub garaż. Przecież nikt z nas nie ma ochoty spacerować po drewno do kominka, lub narzędzia ogrodowe przez cały ogród. Kolejnym etapem jest zaplanowanie komunikacji w ogrodzie. Tutaj najważniejsza zasadą jest utrzymanie ciągłości ścieżek ogrodowych, które powinny Ci pozwalać na obejście całego domu i łatwy dostęp do każdego zakamarka ogrodu. Kolejnym elementem wstępnego projektu ogrodu jest podział stref. Jak już wcześniej wspomnieliśmy cześć gospodarcza powinna być bliskim sąsiedztwem garażu lub kotłowni.
Część reprezentacyjna to miejsce przed domem. To właśnie ona zaprasza naszych gości do domu – wybierając dla niej roślinność postaw na zimozieloność. Niech zieleń zaprasza do naszych drzwi przez cały rok. Ostatnie wnętrze ogrodowe jest związane z relaksem – zwykle znajdziemy tutaj zestawy ogrodowe, grilla itp. W klasycznych ogrodach przydomowych znajdziemy ją przy tarasie. W większych ogrodach możesz pomyśleć o dodatkowej altanie ogrodowej, ognisku. Jeżeli posiadasz dzieci – pamiętaj o placu zabaw. Plan gotowy – świetnie. Znając układ architektoniczny możesz rozplanować oświetlenie wzdłuż ścieżek ogrodowych oraz pomyśleć o oświetleniu rabat.
Prace ogrodowe na podstawie projektu
Kolejnym etapem wykonania projektu ogrodu są prace ziemne. Pamiętaj dokładność na tym etapie ograniczy Twoją późniejszą pracę. Dokładne oczyszczenie terenu z resztek budowlanych oraz tzw. chwastów – jest niezbędne. Dopiero po oczyszczeniu terenu, ale przed rozpoczęciem nasadzeń i wykonania nawierzchni należy zająć się instalacjami. Jeżeli projekt ogrodu przewiduje wykonania systemu nawadniania, nawierzchnie utwardzone, instalacje elektryczne itp. – to jest ten czas. Ułożenie kabli elektrycznych i elastycznych rur z polietylenu do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów. O ile wiele prac w ogrodzie możemy wykonać samodzielnie, tak ułożenie nawierzchni utwardzonych wymaga doświadczenia. Prawidłowo wykonane podjazdy i chodniki muszą zawierać delikatne spadki – jednak nie możemy dopuścić do zastojów. Jest to trudne zadanie. Dodatkowo każdą utwardzoną nawierzchnię w ogrodzie (czy to podjazd, czy ścieżki, z kostki brukowej, płyt, kruszywa oraz innych materiałów wykończeniowych) układa się na ubitym mechanicznie podłożu, czyli podbudowie (najczęściej z tłucznia, żwiru i piasku) – a to wymaga profesjonalnych narzędzi.
Projekt ogrodu – elementy małej architektury i woda
Jeżeli mamy już przeprowadzone prace związane z nawierzchnią i instalacjami, nadszedł czas na montaż małej architektury. Altany, pergole, trejaże, kratownice, fontanny i oczka wodne mogą już „stanąć” na swoim miejscu. O tym jak projektować te elementy będziemy pisać w następnych artykułach. Nadszedł czas na zieleń. Możemy przystąpić do sadzenia roślin i wykonania trawnika.
Projektowanie ogrodów możesz również wykonać samodzielnie, nasz artykuł podpowiada Ci o najważniejszych elementach. Jeżeli jednak nie masz pomysłu na jego zagospodarowanie- pamiętaj, że chętnie Ci w tym pomożemy.